Zpět na seznam článků

Efektivnější přihlášení do newsletteru – content upgrade a lead magnet

2–4× více přihlášení, co nabízet uživatelům za obsah a jak pasivně vydělávat 3 míče ročně.

Otto-thumb

Máte newsletter? A mohl bych ho vidět? Nebo spíš, mohl bych vidět, jak přesvědčujete lidi, aby se k němu přihlásili? Pokud máte jen krčící se formulářové pole v patičce, tak je to špatně. Pokud lidi strašíte popupem s výhodami – tak je to pro vás dobře, z uživatelského pohledu špatně – lidi popupy nesnáší.

Chápu to, databázi odběratelů beru jako svůj byznysový poklad. Radši bych přišel o počítač i kancelář než o své odběratele. A nejsem sám. I proto je tak velký tlak na to, lidi nahnat jakýmkoliv způsobem do databáze.

Nedávno jsem psal o tom, jak se mi podařilo zlepšit přihlášení do newsletteru o 90 %. Co ale funguje ještě o řád lépe, je takzvaný lead magnet a content upgrade.

Lead magnet a content upgrade

Lead magnet potažmo content upgrade je soubor nebo služba, které nabízíte za přihlášení k newsletteru. Mělo by to být:

 • Opravdu užitečné
  Kolik máte v počítači e-booků, které jste nepřečetli… a nikdy nepřečtete? Já hodně. Musí to být něco, co uživateli ušetří hodiny práce.
 • Řešící konkrétní problém
  Potřebujete vyřešit něco rychle a není jednoduchá cesta, jak to vyřešit jinak.
 • Ihned k dispozici
  Uživatel by se měl hned po přihlášení k dané věci dostat.
 • Ukazovat vaši expertizu
  Pomáhejte lidem ve věcech, které pro ně chcete dělat za peníze.

Rozdíl mezi lead magnetem a content upgradem je v tom, že lead magnet funguje pro celý web, kdežto content upgrade funguje jen na konkrétním článku. Dám vám příklad.

Lead magnet

Otto Bohuš je textař. Součástí jeho webu je i možnost stáhnout si 3 e-booky – za váš e-mail. Otto to uvádí textem: „Stáhněte si tři e-booky plné tajných triků, které používají profesionální reklamní textaři.“ Tajné triky nebo ne, funguje mu to skvěle.

Sám Otto o tom prohlásil, že to na jeho byznys mělo transformativní účinek. A já se mu nedivím, má 12 000 lidí, kteří chtějí číst, co napíše.

Content upgrade

Content upgrade – jak už název napovídá je prodloužení obsahu. Něco, co to ještě zlepšuje. Já mám v současnosti na webu (zatím) jen dva.

 1. Grafika 19 e-mailových šablon e-shopu Adidas
  Pokud děláte grafiku transakčních e-mailů, tohle vám ušetří hodiny práce.
 2. Srovnání objednávek 108 největších českých e-shopů včetně chyb.
  Když jste jeden ze zmiňovaných e-shopů, jasně, že si to stáhnete, abyste viděli, co máte špatně.

No a vtip je v tom, že zatímco přihlášení do newsletteru pomocí pop-upu je u mě někde na úrovni 2,8 %, podle toho, jak moc (kvalitně) píšu. Tak ty dva content upgrady jsou na tom několikanásobně lépe.

 • Článek s transakčními e-maily konvertuje za poslední měsíc 12 %.
 • A článek se srovnáním košíků konvertuje za poslední měsíc 6,25 %.

A to není neobvyklé. Brian Dean zvýšil konverzi osminásobně díky content upgradům. Brian Harris má konverzi díky content upgradům okolo 20-30 %. Ostatní mají podobné výsledky.

Seznam nápadů

Co a kde nabízet. Nejdříve kde – ideální jsou články, které jsou tzv. evergreen. Neboli jejichž návštěvnost v čase stoupá. Podívejte se do analytiky, zda tam nějaké takové máte.

U mě jsou to:

No a pak si řekněte, co by bylo pro čtenáře takových článků nejužitečnější. Typicky se může jednat o:

 • checklisty – krok za krokem,
 • cheatsheety – co a jak udělat,
 • emailové kurzy,
 • ebooky,
 • zdrojové soubory – šablony,
 • příklady a reporty,
 • online kurzy…

Automatizovaný systém

Pro mě je ale králem Brennan Dunn, od kterého mám dva placené kurzy. Protože byl schopen z toho celého udělat automatizovaný systém:

 1. Napíše skvělý článek.
 2. Naláká na e-mailový kurz zdarma.
 3. Pak vám nabídne placený produkt.
 4. A ten personalizuje na základě vašeho povolání.

Byl schopen se z původní konverze 0,5 % postupně dostat na 6,2 % díky principu nedostatku, a pak na 12,4 % díky personalizaci.

V tuhle chvíli mu to vydělává plně automaticky kolem 3 milionů Kč ročně!

Závěr

Až budete příště psát článek, tak nezapomeňte dát lidem něco užitečného – za jejich e-mail. Zvýšíte tím výrazně množství lidí, kteří se vám přihlásí do newsletteru. A pokud na to navážete nějaký placený produkt, tak tím lépe.

No a teď už mě nechte, jdu vymýšlet, co dám do svých nejvíc navštěvovaných článků.

 

 

Související články

Vw-ad1

Nejznámější konkurenční bitvy

This-is-sparta

Best of 100 článků

Wim-hof

Co jsem se naučil po 100 A/B testech

Mobile

10 principů mobilního designu

Smysluplná debata

 • Díky moc za skvělé články a témata. Zkouším Vás content upgrade (u srovnání objednávek 108 největších eshopů..), zajímavé řešení s tím přesměrováním rovnou na chtěný dokument. Byl jsem zvědavý, jak mě budete lákat k potvrzení emailu a přihlášení odběru, ale nic mi nedorazilo :( Myslel jsem, že proto, že už Vaše emaily odebírám, ale zkusil jsem i email, na který od Vás určitě nedostávám nic a ani tam nic nedorazilo (ani do spamu a podobných pekel)