Když se mě na jednání ptali, zda bych se mohl trochu představit, tak sem byl tři sekundy zticha, a pak sem řekl ne. Naštěstí tam byl kolega Kamil, který se toho zhostil, a říkal věci, které bych v životě z pusy nevypustil. V dobrém.
Chválit se před klienty je pro mě utrpení. Pravděpodobně to máte stejně. Někdo to ale udělat musí.
Dobře zpracovaná stránka O nás je důležitá. Protože si na ní potenciální zákazník ověřuje, že jste mu sympatičtí a máte společné hodnoty. A dělá to před finálním rozhodnutím, s kým dělat byznys. Nabídku služeb nebo produktů už viděl. Takže se často chodí na stránku O nás ubezpečit.
2 důvody existence stránky O nás
Stránka O nás má dva hlavní úkoly. Zvýšit:
- důvěru
- a sympatie.
Ano, část lidí tam chodí proklepnout případného zaměstnavatele, část přečíst tiskové zprávy nebo stáhnout výroční zprávu. Ale dva hlavní důvody jsou jasné.
Souvisí to s Cialdiniho principem přesvědčivosti – Líbivosti. Pokud je vám někdo sympatický, tak mu víc věříte.
I proto k vám posílají prodejce, který je ideálně stejného věku, má stejné jméno a máte společné koníčky nebo jste chodili do stejné školy. Navíc dobrý obchodník zrcadlí vaše gesta a způsob mluvy. Ať už to dělá bezděčně, nebo programově – funguje to. Moje teta takhle naletěla na nějakou nabídku investic, mluvila o mladíkovi s jiskrou v oku. Jen ona pak měla v očích slzy.
Co nemít na stránce O nás
Chci se trochu vyvléknout z toho vám radit, co o sobě na stránce napsat. Prošel jsem si ke fůru stránek O nás, od velkých firem po jednotlivce, a vesměs je to bída a zmar.
1. Sebestřednost
Lidi chodí na stránku O nás, aby se dozvěděli něco o vás. Ale zároveň trochu sobecky chtějí vědět, jak jim pomůžete. Chtějí zjistit důvod existence vaší firmy a jaká je vaše motivace.
Já chci třeba spravit celý internet, aby byl méně frustrující pro uživatele :).
Když to spravím pro sebe, spravím to i pro vás. Takže se vás například v e-shopu nebudu ptát na adresu, když si jdete zboží vyzvednout osobně.
2. Ukecanost a vata
Na stránce O nás máme všichni tendenci pindat. Takže zatímco na vstupní stránce řešíme v nadpisu každé slovo, tak do stránky O nás v klidu dáme celou sekci, kde se ředitel sám drbe střídavě za ouškem a plácá po zádech. Ideálně to doplníte počtem vypitých kafí a počtem čoklů v kanclu a já vás automaticky škrtám.
Vzpomeňte si, co odpovídáte na otázku: „A čím se živíte?“ Která část lidi zajímá? U které se omlouvají, že musí nutně na záchod nebo že zapomněli doma puštěný plyn?
3. Příliš odborných výrazů
Nedávno jsem vydal článek s názvem Pište jednoduše. K tomu jedním dechem říkám: pište, jak mluvíte.
Použitím gestalt principů snížíme kognitivní zkreslení a biasy. A dáme do toho srdíčko. Protože to musí být s příběhem, dynamické a wow.
Tohle korporátní ptydepe si nechte. Já chci číst věty, kterým bude rozumět i průměrně vzdělaný člověk z jiného oboru.
4. Neosobní
Chci, aby ze stránky O nás čišela vaše osobnost, nebo osobnost firmy. Auditoři budou vypadat přísně a chytře, konzultanti sympaticky a draze, a truhláři budou hladit dřevo a povídat si se zákazníkem.
Chci se tu dočíst, jakým specifickým způsobem pracujete a proč bych si měl vybrat vás. Fanaticky se vzděláváte a čtete za chůze? Máte tak analytický mozek, že nechápete něžnou část lidstva? To mě zajímá.
5. Mise, vize, strategie
A jakou máte misi? Jediná správná odpověď je: Doletět na Měsíc v této dekádě – pokud je vám sympatický Kenedy. A Doletět na Mars – pokud je vám sympaticky Musk.
Víte, jakou misi má Colonel z KFC? Prodat víc kuřat.
Jste dynamická perskektivní IT společnost se skvělým zákaznickým servisem? Tak určitě. Stejně jako všechny ostatní IT společnosti na světě.
Jaké sdělení ztratí smysl, když ho řeknete místo o sobě o konkurenci?
6. Bez fotek
Chci vidět:
- fotky celého týmu
- fotku majitele
- fotku provozovny
A pokud budete mít dobré video, jako třeba rozhovor se zakladateli Hanibala, tak to jsou body navíc. Tady pár tipů, jak se správně vyfotit.
7. Lidi bez kontextu
K fotkám jednotlivých lidí je dobré napsat pár řádek. Za mě ideální finta je, aby o daném člověku psal vždy někdo jiný. Buď kolega, nebo klient.
Takhle to udělali v Klient Boost a já pak na jejich stránce s profilem jednotlivých lidí skejsnul na 5 minut.
Justin vypadá, jako by si právě upšouk, ale je neuvěřitelně hodný…
Je to za hranou? Pravděpodobně ano. Ale víte, do čeho jdete. Nedávno jsem dával návrh své stránky O nás na Facebook. Hodně lidí se příčila jakákoliv negativní informace. Nesnáší mě manželka za to, že si dokážu současně číst a vést s ni rozhovor? Jo. No a co.
Stejně, jako si klienti vybírají vás, tak si vy vybíráte klienty – a stránkou O nás filtrujete lidi, aby vás oslovili vaši ideální zákazníci.
Takže se nesnažte všem zalíbit.
8. Chybějící výzva k akci
Když už to člověk dočte, tak je škoda ho nechat ve vzduchoprázdnu. Věci, které můžete dát jako call-to-action jsou:
- kontakt
- poptávkový formulář
- přihlášení k newsletteru
- případové studie
Berte stránku O nás jako takové první rande.
Zdroje a inspirace:
https://www.mockplus.com/blog/post/about-us-page-design
https://www.canva.com/learn/unique-inspiring-about-page/
https://klientboost.com/cro/about-page-conversion/
https://getuplift.co/optimize-about-us-page/
https://coschedule.com/blog/write-about-us-page-template-examples/
https://copyhackers.com/2015/03/write-an-about-page/
https://www.nngroup.com/articles/about-us-summaries/
https://www.nngroup.com/articles/about-us-information-on-websites/
https://www.uxbooth.com/articles/about-pages-good-bad-and-missing/
https://blog.hubspot.com/marketing/remarkable-about-us-page-examples
https://saaswebsites.com/page-categories/best-about-us-page-designs-inspiration/
Smysluplná debata