Zpět na seznam článků

Designéři nenávidí ženy

5 způsobů, jak designéři zapomínají na ženy. Že je důležité navrhovat pro extrémy a Ari o ženských pilotkách.

Men-women-razors

Vzpomínám si na čas, kdy jsem vybíral stan. Týden se mnou nebyla řeč, dělal jsem si kontingenční tabulky v Excelu, a nakonec vybral ten jeden správný stan. Pak jsme šli na výstavu stanů, kde Lucka ukázala na náhodný stan a řekla, ten se mi líbí.

No a hádejte, co jsme koupili. Vtipný je to, že jsem ji musel dát za pravdu. Fakt to byla dobrá volba.

Neříkám to proto, abyste si mysleli, že jsem podpantoflák. Chci spíš ilustrovat to, že 85 % nákupních rozhodnutí ovlivňují ženy. Takto je to u konkrétních produktů:

 • 93 % léků a jídla,
 • 91 % nemovitostí,
 • 89 % bankovního účtu,
 • a 66 % aut.

Je proto dost s podivem, že firmy vynakládají miliardy dolarů na vývoj produktů, a zároveň ignorují 50 % populace. A pokud si říkáte, Ondra zas přehání, tak vám dám pár odstrašujících příkladů.

1. Bezpečnost aut

V 60. letech chtěly úřady zvýšit bezpečnost aut a navrhovaly, aby při crash testech byly dvě figuríny:

 1. Velký muž (95. percentil). Tzn. jen 5 % mužů by bylo větších.
 2. Malá žena (5. percentil). Tzn. jen 5 % žen by bylo menších.

Výrobci aut se spojili a vylobovali si, že se bude testovat pouze na průměrném muži (50. percentil).

Mercedes-benz insight bev crash safety, october 2023, sindelfingen – germany // mercedes-benz insight bev crash safety, oktober 2023, sindelfingen – deutschland

No a výsledek je ten, že ženy mají o 71 % větší šanci, že se zraní, a o 17 % větší šanci, že se zabijí při nehodě.

Po padesáti letech konečně někomu došlo, že je to trochu blbé. A od roku 2011 je povinnost dělat crash testy i s ženskou figurínou (162 cm, 62 kg).

Female-crash-test-dummy

Bohužel pořád nikomu nedošlo, že ženy můžou řídit i těhotné.

2. Resuscitace

Byli jste někdy na kurzu první pomoci? My jsme si s manželkou zašli, když nám upadalo dítě ze vzteku do bezvědomí. Třeba když jsem jel na vlastní svatbu, tak mi po příjezdu tchyně předávala bezvládné tělo. V té chvíli to byla ale už docela rutina. Bez kurzu bych byl výrazně víc vystrašený.

Problém je v tom, že existují jen mužské figuríny. V roce 2017 publikovali výzkum, kde zjistili, že pokud dostanete zástavu srdce na veřejnosti a jste žena, tak máte o 23 % menší šanci, že vám někdo poskytne první pomoc.

Cpr

Protože je tabu se na veřejnosti dotýkat ženského hrudníku, i kdyby vám to mělo zachránit život. Shodou okolností je studie publikovaná v témže roce, co začala aféra Me too. A bojím se, že teď to bude ještě horší, hlavně v Americe.

Už existují i ženské figuríny, tak snad nebudeme čekat padesát let.

3. Fronty na toaletách

Záchody jsou takové moje oblíbené téma. A to říkám jako vystudovaný architekt. Představte si, že máte v kanceláři 25 můžu a 25 žen. Podle normy budou na pánských záchodech 2 mísy a 2 pisoáry, a na dámských 2 mísy.

Takže nastává klasická situace, kdy pánské záchody jsou skoro prázdné a u dámských je fronta na 10 minut. Muži si myslí, že se tam ženy chodí vykecávat. Ale fakt je ten, že ženám trvá celá procedura 2,3× déle. Například kvůli sundávání oblečení nebo tomu, že mají častěji s sebou děti.

A když už jsme u interiéru…

4. Zima v kanceláři

Norma pro optimální teplotu v kanceláři vznikla v USA v 60. letech. A ideální teplota byla navrhovaná na 40letého muže v trojdílném obleku.

Jaksi se zase pozapomnělo na to, že i ženy pracují. A že mají:

 • o 35 % pomalejší metabolizmus,
 • méně výhřevné oblečení – i kravata dělá docela rozdíl,
 • a že jim vyhovuje teplota o 2,5 stupňů vyšší.

V Cornellově univerzitě zjistili, že když se teplota zvýšila z 20 na 25 stupňů, tak se snížila chybovost psaní o 44 %, a zvýšila rychlost psaní o 150 %.

Trochu to naráží na ceny za energie, kde se zase říká, že každý stupeň dolů znamená úsporu 6 % nákladů.

5. Růžová daň

Často je design pro ženy řešený ad hoc systémem, pro který se vžil název: „Shrink it and pink it“. Neboli zmenši to a obarvi na růžovo.

Home-shavers

A sůl do rány ještě přibude tím, že identický produkt pro muže stojí míň než pro ženy. Typický příklad jsou holítka. Jednorázové Gillette holítko pro muže je za 19 Kč, pro ženy za 27 Kč.

Ženy nejsou zmenšení muži s větší kupní silou.

Často se ukazuje, že navrhovat pro extrémy se vyplatí i všem ostatním. A naopak navrhovat pro průměr nedává smysl, protože průměrný není nikdo.

Vynálezy pro extrémy

1808: Pellegrino Turri vynalezne funkční psací stroj, aby pomohl svému slepému příteli čitelně psát.

1937: Joseph Friedman vytváří ohebné brčko na pití, aby se jeho malá dcera mohla u stolu snadněji napít z hrnku.

1973: Vint Cerf, který je nedoslýchavý, vyvíjí e-mail, částečně proto, že je to snadný způsob komunikace s jeho neslyšící manželkou.

1978: Ray Kurzweil vytváří strojově čitelné písmo a první skener obrázků, aby pomohl nevidomým.

1994: Bill Stumpf a Don Chadwick zahájili výzkum s cílem vytvořit židli, která by nezpůsobovala starším lidem proleženiny, a na trh byla uvedena židle Aeron.

Závěr

Ať už navrhujete cokoliv, ukažte to své přítelkyni, manželce nebo mamince :). I když maminka vám bude asi lhát, protože vás má ráda.

Každopádně jsme ve 21. století, tak se nechovejte jak starší muži ve 20. století.

Související články

Mobile

10 principů mobilního designu

Lingscars

Lingscars – UX peklo? Ne tak docela

Ducks-army-marching

Jak si nepodělat byznys aneb follow up

Persuasion

Jak použít přesvědčivost pro vaše podnikání

Smysluplná debata

 • Zaujimavy clanok, ale s tou teplotou v kancelarii nesuhlasim. V prekurenej kancelarii sa muz moze vyzliect len do urcitej miery, dalej by to bol skandal. Zimomravi kolegovia si vedia prihodit jednu extra vrstvu.

  Ja som pomerne otuzily v porovnani so zvyskom populacie, chodim vacsinu roku v kratasoch a tricku, zimnu bundu nosim len na hory a lyze. Ja ked sedim v kancli v kratasoch a tricku, uz si naozaj nemam co vyzliect. A lepit sa ku stolu, cely dopoteny, lebo niekomu je zima aj pri 27 stupnoch, a este by chcel prikurit, nie je velmi prijemne.

  • Ondřej Ilinčev
   Ondřej Ilinčev

   Souhlasím, taky jsem otužilý. Jen poukazuji na běžnou populaci.

 • ohledně např. těch holítek by mě zajímalo, jak to vzniklo. Může za tím být prozaický důvod, že zatímco muži se holí od určitého věku téměř všichni a relativně pravidelně, tak neholících se žen bude násobně více. Tedy při stejných fixních nákladech je výroba dámských holítek třeba čtvrtinová.
  U těch zachodů je samozřejmě špatně, když maj muži 2 pisoiry navíc, ale to že stavebně vzniknou záchody se stejnou plochou, jen na jedněch je to 2+2, na druhých jsou 3 kabinky, už mi přijde vcelku fér (ale stejně to nestačí). A to jsou furt věci, které tak nějak intuitivně člověk pochopí, ale v tý knize Invisible women je spoustu dalších příkladů, kde jsem si řekl „aha, to by mi nedocvaklo a udělal bych to stejně „logicky“, tedy proti zájmu žen “ .

 • Paradoxně mi vyhovují víc holítka pro „muže“… myslím, že jsem měla Venus – s tím se nesalo holit…

  • Ondřej Ilinčev
   Ondřej Ilinčev

   Manželka to má stejně.